Buty i odzież – główne priorytety alpinistów

Praca nóg stanowi podstawowy element techniki wspinania, w każdych górach i skałach. Ogromnie ważne jest wobec tego stosowanie odpowiedniego obuwia. Dawniej, przed laty, wspinano się w solidnych, ciężkich podkutych butach.

Pół wieku temu twórcy opracowali nadzwyczajny typ gumy, zapewniając dobre tarcie i przy tym nie ścierającej się zanadto błyskawicznie. Podeszwy z takiej gumy, z porządnie ukształtowanym protektorem, nosił nazwę vibram. W wibramie podeszwy wyposażone są także współczesne buty wysokogórskie- skórzane bądź plastikowe, z ciepłymi bucikami wewnątrz.

Wspinaczka na bazo zawiłych ścianach skalnych, o nie wtrajanej rzeźbie, gdzie często przy braku stopni należy pracować nogami na tarcie użytkując wybrzuszane skały, żąda całkowicie innego obuwia. But musi być miękki, o cienkiej przestrzeni, pozwalającej czuć skałę.

Początkowo w użyciu były skórzane tak oznaczane klaterki, w następnej kolejności były lekkie buty wspinaczkowe podklejone przyczepnością, chociaż prędko ścieralną gumą – więcej porad na domenie http://www.alpinistyka.pl/. Polepszenia poszły w kierunku optymalizacji wyprofilowania kształtu buta oraz doboru podeszwy z lepkiej gumy dla rozmaitych rodzajów skał. Ubranie wspinaczkowe może przede wszystkim nie krepować ruchów, nie zaczepiać się o występy skalne, być wystarczające ciepłe i przynajmniej w części chronić przed deszczem i wiatrem.

Najlepiej gdy wewnętrzna warstwa odzieży ma predyspozycja do odprowadzenia potu na zewnątrz, co stwarza poczucie suchości, nawet kiedy skór nie jest sucha. Wybierając się na wspinaczkę w górach wypada zabezpieczyć się przed gwałtowną zmiana pogody i zabrać ze sobą jakąś bluzę polarową albo wełniany sweter i kurtkę z materiału nieprzemakalnego i odporna na wiatr, chociaż do pewnego stopnia.

Należałoby także zabrać ze sobą czapkę i rękawiczki nawet latem. Na podejściu pod drogę wspinaczkową niesiemy w plecaku cały sprzęt, jaki nie będzie przydatny do wspinania się. Podczas przedsięwzięć wspinaczkowych w plecaku niesiemy te detale oprzyrządowania oraz wyposażenia, które chwilowo nie są wykorzystane. Także jedzenie, napoje, latarkę elektryczną, mapy, piloci wspinaczkowe czy też aparat fotograficzny najwygodniej jest przewozić w plecaku.

Dodaj komentarz