Czemu warto wykorzystywać zioła?

W jaki sposób najprościej objaśnić pojęcie ziołolecznictwa? Pierwsze skojarzenie to kurowanie ziołami i tak jest także rzeczywistości. Zioła w medycynie grają gigantyczną rolę z powodu ich wielorakich funkcji oraz właściwości. Gdzie można odkryć właściwe zioła? Wolno je odkryć wszędzie: od pól oraz łąk, po lasy i góry aż do nabrzeży nadmorskich. Czy istnieją gatunki ziół, jakie są niezwykle do siebie pokrewne jednakże jedne mogą być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wprost przeciwnie?

Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje mnóstwo rodzajów i nieraz niektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie analogiczne. Jedyne, co może je rozróżnić to występowanie w rozmaitym klimacie oraz miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła pokrewnego, ale mającego te same właściwości lecznicze można podać rumianek alpejski oraz rumianek patagoński. Te zioła w medycynie grają mniejszą rolę aniżeli na przykład szałwia czy dzika róża, lecz w regionalnej tradycji leczniczej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one ważnym szczegółem w domowej medycynie – wypróbuj też inne przykłady, jak vilcacora.

Niejednokrotnie zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach lub ewentualnie nawet godłach pojedynczych miast i prowincji. Kolejne skojarzenie połączone ze słowem ziołolecznictwo to domowa sztuka lekarska opcjonalna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze marynaty w daniach dla osób chorych lub wyciągi z ziół w postaci olejków służących w większości wypadków jako podgrzewacze dla ciała. Kojarzy się to też ze starszymi kobietami ze wsi, jakie wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu porządnego zioła, by potem przyrządzić z nich jakieś medykamenty na czarną godzinę.

Zioła w medycynie wzięły swój początek najprawdopodobniej bądź jeszcze w starożytnej Mezopotamii lub w starożytnych Chinach. Najprędzej wydaje się przypuszczalna ta druga edycja, iż względu na różnorodność zastosowań Chińczyków i pomysłowość oraz zdolność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było sferą, która powstała na przełomie paru lat. Czas pomocny na powstanie tej dziedziny medycyny musiał trwać całe wieki, że względu na bogactwo ziół w świecie przyrody i ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm ludzki reaguje na daną roślinę.

Dodaj komentarz