Dzisiejsza technika w medycynie – tomografia i rezonans

Aktualnie lekarze coraz to częściej uważają, że tomografia komputerowa przeciwwskazania posiada, pomimo, że nie są one zatrważające dla życia, to niemniej jednak mogą mieć wpływ na skonstruowany przez nas organizm, a tym samym na nasze zdrowie. Z tego też względu badanie, którym jest tomografia komputerowa przeciwwskazania wyróżnia w głównej mierze dla kobiet, które odnajdują się w okresie ciąży i w wieku rozrodczym. W tym okresie tomografia komputerowa przeciwwskazania obejmuje wtedy badania w obrębie brzucha i miednicy u kobiet.

Jeśli tomografia komputerowa musi pozostać przeprowadzona w czasie, kiedy dama jest w ciąży używa się specjalnych osłon na ciało. Sporo przeciwwskazań obejmuje też dzieci, jakie mają poniżej dwóch lat, zaś w tym wypadku badania te wykonać należy na stricte ustalonych zasadach – wypróbuj rezonans magnetyczny prostaty. Pacjentów, jacy nie są w stanie pozostać poddani tomografii komputerowej podzielono na parę grup. Jedną z grup są pacjenci, których kwalifikuje się do grupy podwyższonego niebezpieczeństwa. Do grupy tej przystają przede wszystkim: pacjenci z wywiadem uczuleniowym, ze schorzeniami tarczycy, z niewydolnością wątroby i z przewlekłymi chorobami płuc. Test, którym jest rezonans magnetyczny bazuje w kluczowej mierze na ulokowaniu możliwego pacjenta w komorze aparatu. W aparacie tym znajduje się stałe pole magnetyczne, które cechuje się wybitnie wysoką energią. W wyniku przeprowadzania badania, jakim jest rezonans magnetyczny, powstają linie pola magnetycznego, które ustawiają się wokół ciała ludzkiego. Oprócz tego sam aparat, którym wykonuje się badanie, jakim jest rezonans magnetyczny nadaje fale radiowe.

Fale te docierają do niemal wszystkich tkanek, jakie odnajdują się w organizmie ludzkim, wywierają powstawanie analogicznych fal, a to zwane jest rezonansem magnetycznym. Fale, jakie wytwarzane są poprzez ludzki organizm z kolei odbiera aparat. Rezonator używa w własnej pracy jądro atomu wodoru, zaś to właśnie dzięki temu, że liczba jąder wodoru w przeróżnych tkankach jest różna, daje to szansę uzyskania obrazu. Później z pomocą komputera ustalamy rezonans magnetyczny, co dopuszczalne jest to naturalnie dzięki wykonaniu zagmatwanych obliczeń. Rezonans magnetyczny nie używa w czasie badania promieni rentgenowskich, co sprawia, że nie ingeruje w niekorzystny sposób w organizm człowieka.

Dodaj komentarz