Jak działa automatyczna skrzynia w aucie?

Podstawowym obowiązkiem skrzyni biegów jest maksymalne zużytkowania mocy silnika. To ona umożliwia nam zdobycie ogromnej prędkości samochodu przy stosunkowo niskich obrotach. Gdyby nie towarzystwo skrzyni biegów, autem zdołalibyśmy jeździć tylko po prostym terenie. Jazda pod górki, w wielu przypadkach niezmiernie strome, jak w przypadku samochodów terenowych, nie była by możliwa.

Skrzynia, oprócz tego podstawowego zastosowania, potrafi także przekształcić kierunek wyjścia mocy silnika. Umożliwia nam to jazdę na biegu wstecznym. Do biegu wstecznego w obrębie skrzyni stosuje się trzy koła zębate, z czego jedno jest elementem ruchomym. Rozłączenie silnika od skrzyni jest dopuszczalne podczas wybrania pozycji luz. Przeważnie znajduje się ona pomiędzy biegami. Silnik funkcjonuje wtenczas samoczynnie, nie napędzając naszego samochodu.

W co niektórych autach, oprócz lewarka do przeciętnej zmiany biegów, znajduję się również drugi, który umożliwia nam zwiększenie lub też redukcję całego przełożenia – sprawdź naprawa skrzyni biegów powershift. Dobra skrzynia biegów powinna nam zagwarantować znaczącą trwałość i niezawodność. Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa podkreśla, zwalnia nas z ręcznej zmiany oraz ułatwia sterowanie pojazdem. Mechanizm ten przestawia biegi automatycznie w zależności od obrotów silnika. Dzięki temu silnik jest mniej zmęczony oraz zmniejsza się okazja na uszkodzenie sprzęgła. Skrzynie te są najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych. Sama struktura sprzęgła w skrzyni automatycznej wygląda też kompletnie inaczej niż w modelu manualnym. Szablonowa skrzynia składa się z trzech części. Jest to: sprzęgło, zespoły przełożeń oraz zespoły sterowania.

Jakikolwiek użytkownik, jaki zakupił samochód z samoczynną skrzynia biegów ma obowiązek się wcześniej zapoznać z jej wadami oraz zaletami. Często wolno usłyszeć, iż samochód z automatyczną skrzynią biegów znacznie więcej pali. Nie jest to do końca prawdziwość. Ten rodzaj skrzyń sporadycznie także ulega uszkodzeniom, pod warunkiem, że jest eksploatowany w trafny sposób. Niestety wymiana, bądź jakiekolwiek prace naprawcze przy automatycznej skrzyni biegów są wybitnie kosztowne.

Dodaj komentarz