Jak wybrać odkurzacz?

Odkurzacze można w prosty sposób podzielić na dwa rodzaje. Istnieją odkurzacze z workami do usuwania kurzu, podczas gdy inne nie. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety.

Te z workami mają zazwyczaj większą pojemność, a cały kurz i brud znajduje się w workach, które można łatwo usunąć. Worki te posiadają również dodatkową filtrację, aby zapobiec wydostawaniu się alergenów. Worki te mają krótszą żywotność i wymagają wymiany, która będzie powtarzającym się kosztem.

Oczywistą zaletą odkurzacza bezworkowego jest to, że nie trzeba wydawać pieniędzy na wymianę worków. Można łatwo wyczyścić te pojemniki i będzie dobrze. Te odkurzacze mają mniejszą pojemność, więc łatwo się napełniają, a podczas opróżniania zwykle ulatnia się trochę kurzu.

Podczas gdy większość odkurzaczy obsługuje czyszczenie na sucho, istnieje również kilka modeli, które obsługują czyszczenie na mokro. Modele te mogą być naprawdę pomocne podczas czyszczenia kuchni.

Wybór właściwego rozmiaru

Odkurzacze kanistrowe (takie z kółkami) są dostępne w średnich i dużych rozmiarach. Modele te zazwyczaj mają dużą wydajność ssania i mogą być idealne do czyszczenia podłóg, schodów i pod meblami. Wąż i końcówka odkurzaczy kanistrowych są zazwyczaj grube, co utrudnia sprzątanie wąskich przestrzeni.

Mniejsze odkurzacze ręczne są lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia. Z pomocą przystawek można łatwo dotrzeć do wąskich miejsc. Mają one przyzwoitą wydajność do czyszczenia lekkiego kurzu, ale nie oczekuj, że będziesz ich używać do czyszczenia podłóg.

Podczas gdy większość ręcznych odkurzaczy jest przewodowa, istnieją również modele, które działają na baterie. Są one dobre dla małych przestrzeni lub nawet czyszczenia wnętrz samochodów, ale ich moc ssania jest stosunkowo niższa.

Wybór odpowiedniej mocy i pojemności

Odkurzacze są wyposażone w silniki, które są niezbędne do ich funkcjonowania. W zależności od rodzaju sprzątania, które wykonujesz, silniki te i ich wydajność mogą się różnić w zależności od modelu. Odkurzacze do głębokiego czyszczenia mają zazwyczaj silniki o większej mocy, która waha się od 1300 do 1800 W. Zużywają one więcej energii i mogą być bardziej hałaśliwe niż mniejsze odpowiedniki.

Pojemność odkurzacza do użytku domowego może w dowolnym miejscu zaczynać się od 2 litrów, które mogą sięgać aż do 10 litrów. Odkurzacze ręczne mają mniejszą pojemność ze względu na swoje kompaktowe rozmiary, natomiast pojemność odkurzaczy kanistrowych jest większa. Modele z podwójną (na mokro i sucho) obsługą sprzątania i mają oddzielne przegródki do przechowywania mokrych odpadów wodnych.

Wybór modelu z odpowiednim osprzętem

Używanie odkurzacza może być uciążliwe, jeśli nie są do niego dołączone odpowiednie przystawki. Zawsze warto sprawdzić, jakie przystawki są fabrycznie dołączone do odkurzacza.

Odkurzacz kanister zazwyczaj wyposażony jest w szczotkę szczelinową, szczotkę do tapicerki oraz dodatkowe szczotki do podłóg i dywanów. Niektóre modele są również wyposażone w szczotkę uniwersalną, która może okazać się naprawdę pomocna. Do odkurzacza ręcznego również dołączona jest cała masa akcesoriów, w tym różnego rodzaju dysze i rury przedłużające dla lepszego zasięgu.

Kiedy mówimy o zwiększonym zasięgu, równie ważne jest, aby mieć przewody o większej długości. Długość przewodów waha się od 5 do 8 metrów w zależności od rodzaju odkurzacza, który chcemy wybrać. W razie potrzeby można również zdecydować się na przedłużone przewody.

Wybór modelu z funkcjami, których potrzebujesz

Jeśli masz w domu różne powierzchnie podłogowe, dywany o różnej grubości, to zdecydowanie powinieneś poszukać odkurzacza ze zmiennym typem ssania, który z łatwością można przesuwać po tych powierzchniach. Najlepsze modele mają na ogół regulowane pokrętło, które pozwala ustawić żądane ciśnienie ssania. Tańsze modele mogą polegać na otworach wentylacyjnych, które można otwierać lub zamykać na głowicy podłogowej lub rurze ssącej.

Położenie elementów sterujących również ma duże znaczenie. Te droższe mają najwięcej elementów sterujących na uchwycie, podczas gdy te budżetowe mają je na korpusie maszyny. Istnieje również wiele różnic w rodzaju filtrów używanych przez odkurzacze. Niektóre z nich mogą być myte, podczas gdy niektóre z nich muszą być wymieniane okresowo. Filtry te zapobiega drobnych cząsteczek kurzu i alergenów z ucieczki z powrotem do środowiska podczas czyszczenia.

Podsumowanie

Jak widzisz aktualnie na rynku jest wiele sprzętów, które mogą być przydatne podczas odkurzania Twojego domu, dlatego czytaj na stronie, abo dowiedzieć się jeszcze więcej. Nie każdy z nich nadawać się będzie do każdej powierzchni, dlatego też zwróć uwagę przede wszystkim na to, jakie pomieszczenia będziesz sprzątał danym sprzętem, ale także czy będzie Ci on konieczny także do czyszczenia mebli, samochodu i innych rzeczy.

Koniecznie zastanów się nad wyborem i zapoznaj się z działaniem danego odkurzacza, aby wiedzieć czego dokładnie potrzebujesz. Każdy model cechuje się innym działaniem i będzie bardziej skuteczny na jednych podłogach, a mniej na innych.

Dodaj komentarz