Jaki dach wybrać? Wybór dachu w czasie projektowania domu

Konstrukcja własnego domu to z pewnością o dużo pokaźniejsze wyzwanie niż kupno już gotowego domu od dewelopera bądź także kupno używanego domu na rynku wtórnym. Jest to ciąg decyzji, jakie z pewnością wypada będzie podejmować, pobierając jako punkt wyjścia wybór trafnej działki pod budowę, przez poszukiwanie wyśmienitego projektu, który możemy odkryć analizując katalogi obejmujące projekty domów, aż po wybór stosownej ekipy budowniczej.

Jednak na późniejszych etapach realizacji inwestycji budowlanej również będziemy zobligowani do podejmowania poszczególnych decyzji, tak ma prawo być na przykład w sytuacji, kiedy okaże się, iż wydatki budowy domu są o wiele wyższe aniżeli zakładana to początkowa symulacja, należy wiec wykonać jakieś ruchy zmierzające do obniżenia kosztów przez wybór na przykład innego materiału wykończeniowego. Jak najbardziej takie wybory powinny być zgodne z projektem domu, chociaż miarodajne ruchy można wykonać w ramach tego samego projektu, bez umyślnie kolosalnych zawirowań w kompletnym procesie budowy domu. Alternatywa takiej zamiany jest na przykład dobór materiału, jaki zastosujemy do pokrycia dachu – w tej kwestii jest gigantyczny wybór dostępnych na rynku pokryć dachowych.

Konstrukcja domu w końcowej fazie to miedzy innymi oczywiście pokrycie dachu, jesteśmy w stanie przystosować materiał pokryciowy w takim stopniu, aby jego ciężar nie był większy aniżeli akceptowalny w projekcie obiektu – może się tak zdarzyć, jeżeli na przykład projekt zakłada pokrycie dachu blachodachówką, a więc konstrukcja jest względnie lekka, jeśli chodzi o dach – przetestuj dachy Warszawa. W tego typu sytuacji ryzykowne będzie bez narad z architektem zastosowanie pokrycia dachu cięższego kilkakrotnie, a w takim razie przeznaczenie dachówki ceramicznej. W odwrotnej sytuacji zaś nie będzie najmniejszego kłopotu ze zmiana materiału pokrycia dachowego, bowiem konstrukcja przygotowywana na położenie dachówki ceramicznej wytrwa na pewno każde inne pokrycie. Interesująca opcją jest zastosowanie dachówki bitumicznej – zaleta takiego rozwiązania jest wielka solidność danego pokrycia, wartości estetyczne i cena, jaka jest konkurencyjna nawet w stosunku do najtańszego rozwiązania, a w związku z tym pokrycia wykonanego z blachodachówki.

Dodaj komentarz