Kiedy wymienić olej w samochodzie? Porady od mechaników

Olej silnikowy jest rodzajem oleju, jaki używa się do smarowania rozmaitych silników spalinowych. Nadrzędnym zadaniem olej silnikowy jest nasmarowanie części ruchomych, zmniejszając ich tarcie. Drugorzędnym zadaniem oleju silnikowego jest to, że oczyszcza, zapobiega korozji, uzupełnia szczelność i zmniejsza temperaturę silnika, emitując ciepło poza części ruchome silnika. Oleje silnikowe są wtórnymi sztucznych związków chemicznych ropy naftowej oraz innych artykułów używanych do produkcji oleju syntetycznego. Olej silnikowy składa się głównie z węglowodorów, połączeń organicznych złożonych w całości z węgla oraz wodoru. Odbiera się go w procesie destylacji ropy naftowej, do jakiego dodaje się szereg akcesoriów, polepszających ich działanie.

Dodatkami najczęściej używanymi są: przeciwkorozyjne, przeciwutleniające, obniżające temperaturę krzepnięcia oraz pienienia się oleju, powiększające smarność oraz dyspersyjne. Istnieje dużo rodzajów olejów, jakie dzielą się ze względu na ich lepkość, jakość i markę. Olej silnikowy jest smarem, który używa się w motorach spalinowych. Pomiędzy innymi, używa się go do silników w samochodach, motocyklach, autokarach, carts, łodziach, kosiarek do trawników, ciągnikach, pociągach, aeroplanach; przeróżnym oprzyrządowaniu w budownictwie i rolnictwie oraz silnikach statycznych, jak na przykład generatory elektryczne. Olej silnikowy używa się albowiem w silnikach istnieją części, które poruszają się w wybitnie małych odległościach od siebie i powodują tarcie, co ujawnia wymiana oleju. Powoduje w ten sposób stratę energii napędowej w postaci rozkojarzonego ciepła.

Styk pomiędzy powierzchniami ruchomymi zużywa części, co kończy się obniżeniem wydajności i zużyciem silnika. To, z kolei, powoduje wzrost zużycia paliwa i zmniejszenie mocy silnika. W ekstremalnych wypadkach ma prawo doprowadzić do nieodwracalnej awarii napędu, na przykład zatarcia silnika. Aby nie dopuścić do powyższych sytuacji, trzeba zawsze sprawdzać poziom oleju w silniku, i w razie potrzeby uzupełniać go luksusowym olejem; bowiem nie jest dochodowe oszczędzać na kwestiach tak ważnych jak zdrowie stworzonego przez nas silnika.

Dodaj komentarz