Koszule, majteczki i bielizna nocna dla pań – jakim sposobem zakupić?

Zmiana ubrania na inne przed pójściem na spoczynek, innymi słowy przed nocnym snem, nie zawsze była rzeczą oczywistą. Od około XVI wieku oraz to w gronach wyższych dyscyplin zaczęto stosować zmianę koszuli codziennej na nocną. W XIX w. nocna koszula damska była niesłychanie obszerna, obszerna, suto marszczona, długa do samej ziemi. Wykończona była od góry kołnierzykiem, zapinało się ją pod samą szyję, rękawy miała bufiaste, długie, z wąskimi ściągaczami.

Na wierzch można było zakładać wyjątkowy nocny kubrak bez rękawów, przede wszystkim przydatny, gdy należy było wyjść z łóżka w oziębłą noc. Dopiero w okresie międzywojennym nocna bielizna damska stała się swobodniejsza i bardziej seksowna – znacznie więcej na https://hurtownia-lorena.pl/sukienki-dlugie. Koszule nocne okresu międzywojennego, bardziej aniżeli wcześniejsze naprowadzające suknie, szyte były z delikatnych tkanin oraz dzianin, skrócono rękawy, a w pewnych sytuacjach redukowano je do ramiączek. Zamiast sztywnego kołnierzyka połączonego pod sama szyją, pojawiły się większe i mniejsze dekolty. W tym samym czasie nastała moda na damskie piżamy.

Szyte były z markowych tkanin jedwabnych. Na początku nie służyły jako strój do spania, tylko ubiór poranny, w jakim spożywano śniadanie. Na piżamę taką obciążano powiewny, dekoracyjny szlafroczek. Już od lat dwudziestych ubiegłego wieku zaczęły odchodzić w niebyt damskie pantalony. Przy nieco jedynie zasłaniającej kolano prostej sukience, majtki musiały przybrać odpowiedniejszą formę oraz rozmiar, czyli przylegać bliżej do ciała ludzkiego oraz mieć krótsze nogawki. I w takim naturalnie kierunku podążyła ewolucja tej części damskiej bielizny osobistej.

Majtki stawały się coraz to o wiele bardziej obcisłe, a nogawka w końcu została zredukowana do zera. Osiągnięcie słusznego stopnia obcisłości stało się proste dzięki wprowadzeniu dzianin z dodatkiem włókien sztucznych. Tak powstały majtki rodzaju „figi”, przylegające do ciała, kończące się od góry trochę poniżej talii i pozbawione nogawek. W latach siedemdziesiątych przebojem były komplety na cały tydzień, wyprzedawane po 7 sztuk, a każda para miała z przodu nadrukowany napis z następnym dniem tygodnia. Z czasami do łask powróciły matki czysto bawełniane, wykończone na obrzeżach koronkowymi gumkami.

Dodaj komentarz