Odkurzacz pionowy czy zwykły – co jest lepsze: 4 wskazówki dla kupujących

Czystość w domu sprawia, że czujesz się dobrze i jest dodatkowym bonusem do Twoich osiągnięć. Aby sprzątanie stało się przyjemnością, należy wybrać jak najwygodniejsze i najłatwiejsze w obsłudze atrybuty. Nie mniej ważnym z nich jest odkurzacz domowy.

Na dzisiejszym rynku sprzątania jest wiele urządzeń, ale wybór jest głównie pomiędzy modelami standardowymi i małymi modelami stojącymi. Który z nich jest lepszy, czystszy i szybszy – odkurzacz pionowy czy standardowy? Ten artykuł pomoże Ci rozwiązać ten dylemat.

Co to jest odkurzacz pionowy?

Urządzeniem, które wizualnie przypomina mopa i może zasysać kurz jest odkurzacz pionowy. Może być przewodowy lub bezprzewodowy, kompaktowy (do czyszczenia mebli i wnętrz samochodów) lub nieporęczny.

Konkuruje na równi z tradycyjnymi urządzeniami i jest tak samo czysty i schludny jak standardowy odkurzacz.

Cechy konstrukcyjne odkurzaczy bezprzewodowych:

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy na widok odkurzacza stojącego, jest brak węża. Niektóre modele mają go w zestawie, ale nie jest on powszechnie używany, jak wynika z opinii właścicieli. Odkurzacze pionowe składają się z:

 1. uchwyt – mieści się w nim pojemnik na kurz;
 2. bateria lub przewód, jeśli technika jest przewodowa;
 3. rurę, na której osadzona jest szczotka.

Materiał wykonany jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub aluminium. Urządzenie działa na zasadzie miotły: silnik obraca wałek ze szczotką, a ta wymiata zanieczyszczenia do pojemnika na kurz. Istnieje również mechanizm ssący, który służy do spychania zebranego kurzu w dół rury i do kosza na śmieci.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy (np. odkurzaczy Philips), filtry HEPA są montowane pod spodem odkurzacza, co zapobiega wydostawaniu się nagromadzonego kurzu z powrotem do powietrza. Filtr należy regularnie czyścić, aby bakterie i pleśń nie stały się pożywką dla brudu.

Gdzie należy używać odkurzacza bezprzewodowego

Technika ta będzie niezastąpionym pomocnikiem w domu, w biurze, przy sprzątaniu wnętrza samochodu. Odkurzacz radzi sobie z wszelkimi powłokami i materiałami:

 1. dywan, linoleum, laminat;

 2. Wykładzina dywanowa, podłogi z twardego drewna;
 3. Drewniane karnisze i panele;

 4. Zasłony; tapicerka meblowa.

Kompaktowy rozmiar i szybkość działania sprawiają, że ten odkurzacz pionowy jest idealny do codziennych porządków. Urządzenie to może służyć jako jednostka uzupełniająca, zastępując zwykłe, bardziej obszerne urządzenia.

Wybierając model stojący, warto pamiętać, że odkurzacze występują w wersji na mokro i na sucho. Te ostatnie z kolei dzielą się na modele z koszem na śmieci, workiem lub aquafiltrem. Każde urządzenie ma swoje własne cechy szczególne, np. kosz jest łatwiejszy do wyrzucenia niż worek.

Wady i zalety odkurzaczy bezprzewodowych

Czy naprawdę potrzebujesz odkurzacza bezprzewodowego w swoim domu? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto położyć na szalę wszystkie za i przeciw. Co jest bardziej, argumentem na rzecz kupowania czy odwrotnie?

W przypadku odkurzaczy bezprzewodowych istnieje sześć dużych zalet:

 1. Nie zajmują dużo miejsca podczas przechowywania. Wystarczy mały kącik w szafce lub za drzwiami.
 2. Bezprzewodowe przejście z jednego pomieszczenia do drugiego zajmuje niewiele czasu, nie trzeba szukać gniazdka elektrycznego ani ciągnąć za przewód.
 3. Posiada zwrotność umożliwiającą czyszczenie schodów, sufitów, ścian, a nawet trudno dostępnych miejsc.
 4. Jego niewielka waga sprawia, że jest w zasięgu ręki dziecka. Większe modele posiadają kółka na spodzie urządzenia, co umożliwia szybkie przemieszczanie.
 5. Niektóre modele mają zdejmowaną jednostkę ssącą, która może być używana jako ręczny miniodkurzacz. Idealnie nadaje się do sprzątania domu, garażu i mebli ogrodowych, na przykład.
 6. Pionowe ułożenie rury zapewnia lepsze zasysanie, a tym samym skuteczniejsze czyszczenie.
 7. Odkurzacze pionowe posiadają zintegrowaną szczotkę z wałkiem, która skutecznie wymiata kurz z dywanów i ścieżek, a nawet sierść zwierząt domowych.

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i zdecydować, czy lepszy jest odkurzacz pionowy czy zwykły, nie wystarczy posłuchać rad doradców na temat zalet i wad urządzeń bezprzewodowych. Aby dokonać obiektywnej oceny, warto pamiętać o minusach.

Po pierwsze, jest znacznie głośniejszy w porównaniu do zwykłego odkurzacza. Po drugie, prawie niemożliwe jest dostanie się pod niskie meble. I wreszcie, im więcej zanieczyszczeń gromadzi się w pojemniku na kurz, tym trudniej jest go przenosić. zobacz więcej

Odkurzacze standardowe: co je wyróżnia?

Kategoria „zwykłe odkurzacze” obejmuje kilka pozycji. W tym miejscu bystry użytkownik może uciec. Odkurzacze standardowe różnią się między sobą:

 1. odpylacz – wewnątrz może znajdować się worek, pojemnik, aquafiltr, są też modele cyklonowe (działające na zasadzie siły odśrodkowej) lub urządzenia z różnymi filtrami;
 2. Budowa – cylindryczna, okrągła, w formie rurki lub spłaszczonej tabletki;
 3. rodzaj czyszczenia – na sucho lub na mokro.

Wszystkie działają plus minus tak samo, z wyjątkiem modeli zmywalnych, które skutecznie mopują podłogę, czyszczą rozlane płyny, a nawet piorą dywany.

„Istnieją cztery argumenty przemawiające za zakupem standardowego odkurzacza:

 1. Potrafi zbierać kurz i zanieczyszczenia nawet pod niskimi szafkami i łóżkami.
 2. Pojemnik na kurz jest większy i bardziej pojemny niż jego pionowy odpowiednik.
 3. Można wybrać opcję bardzo wydajną, doskonale zbierającą śmieci na każdej powierzchni, w tym na dywanach z wysokim włosiem.
 4. Główną wadą konwencjonalnego odkurzacza z wężem jest zasilanie elektryczne oraz konieczność posiadania oddzielnego miejsca do przechowywania urządzenia i przystawek.

Jaki odkurzacz najlepiej wybrać: pionowy czy zwykły?

Jedynym sposobem na rozwianie wątpliwości jest porównanie tych dwóch urządzeń pod względem istotnych parametrów.

Wybór odpowiedniego odkurzacza zadecyduje o tym, jak bardzo będzie to uciążliwe. Oznacza to, że przy zakupie odkurzacza należy wziąć pod uwagę wiele drobiazgów: jego konstrukcję i moc, dostępność obowiązkowych przystawek i wielkość pojemnika na kurz.

Dodaj komentarz