Różne typy schodów – które kupić?

Organizując wybudowanie mieszkania lub też mieszkania, w którym będą pionowe ciągi komunikacyjne, zastanowić się należy na serio nad tym, komu polecić wykonanie schodków. Jeśli mają to być schody metaliczne, nie ma problemu z zakupem gotowych. Nie jest też większą filozofią dla firmy budowniczej wykonanie schodów betonowych lub też okładanych ceramicznymi płytkami, nawet jeżeli przewidziane są do ekspozycji zewnętrznej. Natomiast stworzenie schodów kamiennych bądź drewnianych potrzebuje z pewnością ręki doświadczonego oraz uczciwego eksperta.

Drewniane schody służyć mają przez dużo lat a nawet przez pokolenia, w związku z tym nie ma sensu oszczędzać pieniędzy na surowcu do ich wykonania. Materiałem nadającym się na sztywne schody jest drewno twarde i odporne na ścieranie, a więc pochodzące z drzew liściastych, takich jak buk, grab, dąb, jesion.

Drewno to jest droższe od drzewa z drzew iglastych, jednakowoż niewątpliwie bardziej mocne. Surowiec powinien być także przesezonowany, a wobec tego nie pochodzić ze świeżo ściętych drzew, gdyż takie deski niesłychanie mocno „pracują”, co może prowadzić do spękań oraz wypaczeń stopni. Miejskie budownictwo wielokondygnacyjne sięga własną tradycją do czasów średniowiecznych, kiedy pierzeje przy kluczowym rynku zabudowywane były jak najciaśniej, żeby maksymalnie wykorzystać powierzchnie placu. Powstawały wtedy wąskie oraz wysokie, przytulone do siebie kamieniczki, które do dzisiaj urzekają nas swoją malowniczością. Wejścia do kamienicy zaakcentowane było w szeregu przypadków kamiennym portalem oraz takimiż schodami, tudzież konstrukcja dachu, stropów pomiędzy kondygnacjami i schodów była drewniana.

Drewniane schody łączyły piętra i poddasza ciągnąc się w wąskich oraz ciasnych klatkach schodowych – sprawdź schody drewniane na beton. Początkowo były tylko z surowego drewna, w następnej kolejności pokostowano je i malowano farbami olejnymi, jednak to już czas XIX wieku. Wykonane z grubych desek, poprzez wieki sprzyjały własnym domownikom oraz odwiedzającym ich ludziom. Między drewnianych stopni widać czytelne wgłębienia oraz bruzdy zrobione tysiącami ludzkich stóp, przyodzianych w buty o typu i fasonie zależnym od epoki, pory roku, zamożności i płci posiadacza.

Opinie od was

Dodaj komentarz