Rozwód oraz alimenty – pomoc mecenasa

Rodzice na ogół potrzebowaliby dla swoich dzieci kariery sądowej. Lecz jednocześnie w naszym kraju zaufanie do mecenasów nieustannie maleje. Dotyczy to także adwokatów, chociaż niegdyś pośród zawodów jurydycznych cieszyły się najogromniejszym zaufaniem. Wynikało to z faktu, że adwokaci kojarzyli się z obrońcami opozycjonistów, co wywierało do nich sympatię. Po przemianach konstytucyjnych zauważamy to właśnie dzięki mediom, iż adwokaci bronią nie zawsze legendarnych osób publicznych. Adwokat wspomaga jednak klientowi w imię prawa, wedle jakiego każdy ma do takiej obrony prawo, obojętnie od własnego stosunku do popełnionego przez niego działania.

Chociaż jakikolwiek adwokat powinien przestrzegać zasad etyki adwokackiej zawartej w Kodeksie Etyki Adwokackiej, to niemniej jednak nie wystarcza, żebyśmy im wierzyli. Kodeks ten mówi klarownie, iż stosunek kontrahenta oparty jest na zaufaniu oraz adwokat powinien zakończyć współpracę z kontrahentem jeżeli ten stracił to zaufanie. Atrakcyjne, ilu mecenasów rzeczywiście zdecyduje się to robić w takiej sytuacji? Starożytni jak mieli w tym przypadku rację. Nieznajomość prawa po prostu szkodzi, ponieważ nie jest żadnym wyjaśnieniem, kiedy popełni się czyn niedozwolony, stojący w sprzeczności z jakimś aktem prawnym. Nie sposób jednakże zapoznać całego prawa obowiązującego w danym kraju. Też prawnicy specjalizują się w wyznaczonych jego dziedzinach. I tak nawet adwokat łódź koncentruje się bądź na przepisach prawa karnego, bądź na sprawach rozpatrywanych przez sądy rodzinne oraz tak dalej.

Zwykłemu człowiekowi nadzwyczaj łatwo wejść w konflikt z prawem, bowiem, jak wspomniałam, gąszcz rozporządzeń jest w zasadzie nie do ogarnięcia. Kiedy już tak się zdarzy bez wątpienia warto poszukać pomocy kogoś takiego, jak adwokat. Nie tylko pomoże nam w pełni zrozumieć problem, w jakim się odszukaliśmy, jednakowoż może sprawnie przeprowadzić nas przez meandry prawdopodobnego procesu karnego. Koszt, jaki to za sobą niesie oraz tak może być o wiele niższy, niż bez takiego fachowego wsparcia. Adwokat ma okazję przydać się nam w najmniej wyczekiwanym momencie. Należałoby znać prawo w miarę możliwości. Jednak należałoby też uwierzyć fachowcowi, kiedy tak właściwie już zajdzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz