Skuteczne sposoby na złe odkurzanie

Dla większości ludzi odkurzanie to jedna z tych niewdzięcznych, ale koniecznych prac domowych – taka, którą rzadko zaczynasz lubić, ale nie żałujesz, kiedy to wszystko zostało powiedziane i zrobione. Jednak pomimo wysokiej ceny wielu odkurzaczy – i godzin spędzanych na przeciąganiu rzeczy po domu każdego tygodnia – możesz nie wykorzystywać swojej próżni w sposób najbardziej efektywny. Tak więc, aby mieć pewność, że skutecznie usuwasz brud z każdej szczeliny i szczeliny w domu, przygotuj się na pogodzenie się z wieloma sposobami, w jakie odkurzasz źle.

Używanie brudnego filtra

Większość odkurzaczy zawiera dokładne instrukcje dotyczące czyszczenia lub wymiany filtrów używanych do przechowywania odkurzonego brudu, kurzu i brudu. „Jednak ludzie często nie pamiętają lub wręcz ignorują instrukcje i przystępują do odkurzania z brudnym filtrem” – mówi Nathan Ripley , który prowadzi Maid Just Right , usługę sprzątania i sprzątania domu. „To nie tylko zmniejszy wydajność Twojego odkurzacza, ale również potencjalnie rozprzestrzeni kurz i brud w Twoim domu”.

Zaniedbanie

Główne mocowanie do odkurzacza może być świetne na dywanach, ale jeśli chcesz, aby rogi domu były nieskazitelne, pamiętaj, aby wyłamać narzędzie szczelinowe, aby wyczyścić również te trudno dostępne miejsca. „Raz w miesiącu (lub częściej, jeśli masz zwierzęta ), użyj odkurzacza szczelinowego na krawędziach pokoju” – mówi Rachel, dyrektor marketingu w dziale pielęgnacji i ochrony tkanin.

„Jeżeli w pokoju znajduje się wykładzina dywanowa, krawędzie nie zostaną nadmiernie zabrudzone. Nawet jeśli w pokoju znajdują się twarde podłogi, odkurzanie krawędzi pomoże usunąć kurz i zabrudzenia, które mogłyby zostać przyklejone do dywanów”. Bonus: Świetnie sprawdza się również w czyszczeniu samochodu!

Ponowne użycie worka

Istnieje wiele sposobów na bycie bardziej przyjaznym dla środowiska w codziennym życiu, ale ponowne użycie worka do odkurzacza nie powinno być jednym z nich. „Nigdy nie używaj ponownie worków próżniowych. Ponowne użycie worków może obniżyć wydajność nawet o 50 procent”, ostrzega Kuchle. „W miarę zatykania się porów w worku papierowym przepływ powietrza w odkurzaczu zostanie zmniejszony, co obniży wydajność czyszczenia i sprawi, że silnik odkurzacza będzie pracował ciężej”.

Brak regulacji wysokości

Oto funkcja odkurzacza, o której istnieniu być może nawet nie wiedziałeś: regulowana wysokość. Czytaj na stronie więcej informacji. Ponieważ dywany są zwykle wyższe niż przeciętna twarda powierzchnia, ważne jest, aby dostosować wysokość przystawki próżniowej do czyszczonej powierzchni. „Niektóre odkurzacze robią to automatycznie”, mówi Kuchle. „Ale jeśli tak nie jest, poświęć trochę czasu na wprowadzenie odpowiednich regulacji. Będzie to ogromna różnica w czystości różnych powierzchni twojego domu”.

Utrzymywanie szczotki na rolce podczas czyszczenia powierzchni.

Te rolki pędzli na odkurzaczu mogą wystarczająco wyczyścić niektóre powierzchnie, takie jak twarde drewno i dywany o niskim włosiu , ale nie są właściwym wyborem dla każdej tkaniny. „Wyłącz szczotki (tam, gdzie to możliwe) na wełnianych dywanach pętelkowych”, sugeruje Kuchle. „Agresywne działanie pędzla na tych konstrukcjach może powodować problemy z mechaceniem i rozmyciem”.

Przepełnianie odkurzaczy bezworkowych

Tylko dlatego, że Twój odkurzacz nie ma worka na krawędzi przepełnienia, nie oznacza to, że możesz pozwolić mu napełnić się do samej góry. „Jeśli masz odkurzacz bezworkowy, nie czekaj, aż całkowicie się napełni, zanim go opróżnisz”, mówi Henry Paterson , ekspert operacyjny w Housekeep , londyńskiej firmie sprzątającej. „W rzeczywistości powinieneś upewnić się, że jest opróżniany po kilku użyciach, aby uzyskać maksymalną wydajność”.

Nie używanie odświeżacza

Dobry odkurzacz może zdziałać cuda, ale jeśli chodzi o sprawienie, by Twój dom pachniał świeżo, to go nie tnie – zwłaszcza jeśli chodzi o zapach dywanów. „Jeśli po odkurzeniu dywan nadal śmierdzi, należy użyć odświeżacza”, mówi Navas. W połączeniu z odkurzaniem produkt ten może usuwać nieprzyjemne zapachy. „Tak, możesz spróbować spędzić cały dzień na odkurzaniu tylko jednego pokoju, ale lepiej jest po prostu użyć taniego odświeżacza i połączyć go z dobrym odkurzaczem, a każdy zapach zniknie”.

Zapominając o wstępnym przygotowaniu plam

Twój odkurzacz może być w stanie zassać brud, ale plamy wymagają wstępnej obróbki, zanim wysadzisz Hoovera. Jeśli nie zdołasz usunąć plam – czy to na drewnianej podłodze, dywanie czy innych tekstyliach – prawdopodobnie staną się zbyt mocno osadzone lub przyklejone, aby odkurzacz mógł sobie z nimi poradzić.

Nawet delikatne poruszenie plamy na wczesnym etapie może pomóc w jej rozbiciu, dzięki czemu odkurzacz może ją z łatwością zassać.

Odkurzanie powierzchni tylko raz

Jasne, odkrycie, że masz więcej do zrobienia, może być frustrujące; ale jeśli chcesz, aby twoje dywany były nieskazitelne, naprawdę powinieneś dać im drugie podejście. „Większość ludzi o tym nie wie, ale tak naprawdę należy odkurzyć swój dywan dwa razy” – mówi ekspert od sprzątania Joanne, redaktorka bloga Expert Home. „Włókna dywanu są skręcone w różnych kierunkach, więc jeśli odkurzasz tylko w jednym kierunku, przeoczysz wiele uwięzionego kurzu i brudu”.

Odkurzanie płynów

O ile odkurzacz nie jest przeznaczony do użytku na mokro, używanie go do zasysania wody lub innych płynów jest poważnym nie. Woda może uszkodzić pralkę, jeśli nie jest przeznaczona do czyszczenia rozlanych płynów.

Tak więc, jeśli masz wątpliwości, wchłoń jak najwięcej płynu ściereczką. Następnie poczekaj, aż wystarczająco wyschnie, zanim odkurzysz je normalną maszyną lub użyj odkurzacza sklepowego, który może odsysać płyny bez uszkodzeń.

Odkurzanie tylko wtedy, gdy coś się zabrudzi

Im dłużej będziesz chodzić między sesjami odkurzania, tym cięższa będzie twoja praca. Nawet jeśli Twoje podłogi i dywany wyglądają na stosunkowo czyste, pamiętaj, aby co najmniej raz w tygodniu dać im przepustkę z odkurzaczem. Jeśli tego nie zrobisz, kurz i brud mogą zatopić się w szczelinach między deskami podłogowymi lub we włóknach dywanu, co z czasem utrudni czyszczenie.

Dodaj komentarz