Terapia u psychiatry vs psychologa?

Wśród wielu lekarzy jacy funkcjonują obecnie na naszym rynku lekarskim oraz jacy muszą nam służyć i pomagać, bardzo istotną acz niedocenianą rolę pełnią psychiatrzy. Niestety nie kojarzą się oni prawidłowo, a udanie się do takiego profesjonalisty graniczy z cudem, jeżeli chodzi o wolę człowieka. W aktualnych czasach w polskim społeczeństwie panuje przekonanie, że psychiatra powinien zajmować się wyłącznie ludźmi wybitnie chorymi, którzy cierpią na ostre zaburzenia osobowości. Najczęściej choroba psychiczna wiąże się z ogromną marginalizacją i wykluczeniem społecznym.

Większa część ludzi kojarzy zaburzenia psychiczne z niezwykle poważnymi schorzeniami, jakie wymagają hospitalizacji w zakładzie zamkniętym. Jednak okazuje się, iż coraz to znacznie więcej osób cierpi na przeróżnego typu dokuczliwości, które potrzebują pomocy profesjonalistów takich jak psycholog lub też psychiatra – psychoterapia Katowice. O ile niemniej jednak pomoc psychologa i sesje u tego terapeuty stają się w minionym czasie modne, o tyle psychiatry ludzie po prostu się boją. Niejednokrotnie nie zdają sobie kwestii z tego, że w dużej grupy wypadkach to właśnie on może bardziej pomóc. Większa część osób twierdzi, że pomoc psychiatryczna jest korzystna jedynie wtenczas, kiedy psychoterapia zawodzi.

Jednakże okazuje się, iż w wielu przypadkach perfekcyjne rezultaty przynosi równocześnie pomoc psychoterapeuty oraz psychiatry. Tutaj należy jednak uściślić, czym obie te osoby się absorbują. Psychiatra to po prostu lekarz, który likwiduje trudności medyczne. To właśnie ten specjalista ma prawo do przepisywania leków przeciwdepresyjnych czy innych, które pomagają złagodzić symptomy wielu chorób psychicznych lub całkowicie te choroby wyleczyć. Psychoterapeuta czy też psycholog z kolei dopomaga pacjentom w całkiem inny sposób. Spotyka się z nimi na sesjach, rozmawia i stara się im pomóc w odbudowaniu poczucia własnej wartości, nabraniu pewności siebie czy chęci do życia. Specjalista umysłu ludzkiego bierze tu pod uwagę także takie czynniki, jak na przykład sytuacja rodzinna lub środowiskowa oraz wpływ wydarzeń z przeszłości. Tak w takim razie widać całkowicie, że psychiatra oraz psychoterapeuta powinni ze sobą współpracować.

Opinie od was

Dodaj komentarz