Twórcy kawy z całego świata – z jakiego powodu pijemy różnorodne kawy?

Kawa produkowana oraz przede wszystkim hodowana jest w przeróżnych państwach. Ażeby dopuszczalne było wyprodukowanie ziaren kawy w miejscu, w jakim pragniemy założyć plantację musi być odpowiednio ciepło, musi być słuszna wilgotność. Większość kawy produkowana jest w Ameryce Południowej oraz Azji. Drobne ilości w Afryce. Bez wątpienia do największych wytwórców kategoryzuje się Brazylię. Stamtąd na rynek światowy wypuszcza się ponad dwa miliony ton kawy.

A jest to w rzeczy samej niesłychanie wiele. To nieomalże trzydzieści procent ogółu kawy, jaka trafia na sektor światowy. Drugim co do wielkości wytwórcą jest Wietnam a niedługo za nim plasuje się Indonezja. I to oczywiście z tych krajów kawa jest zdecydowanie najlepsza. Wiele osób kupując w punktach sprzedaży kawę zwraca uwagę na to skąd pochodzą ziarna kawy. Znikome ilości kawy zbierane są w Ugandzie, Hondurasie i Etiopii.

To właśnie rynek kawy dostarcza tym państwom milionowe dochody. A hodowla kawy w żadnym razie nie jest rzeczą prostą, zobacz kawa kolumbijska. Każdy miłośnik tego efektownego napoju ma obowiązek to wiedzieć.

Niezmiernie dużo osób twierdzi – niekiedy trochę przekornie, że żyje, funkcjonuje jedynie dzięki kawie. Sporo milionów dorosłych osób każdego dnia rano pije ten orzeźwiający napój. Kawa obejmuje kofeinę w następstwie tego naprawdę pobudza nas do życia, sprawia, iż organizm budzi się ze snu, stajemy się bardziej energiczni. Kawa ma wiele pozytywnych cech. Jest nią choćby to, że powoduje ona, że nasza pamięć jest lepsza, sądzimy trzeźwo, znika zmęczenie. Wychylenie filiżanki kawy poprawia prowadzoną przez nas koncentrację. Skutkiem tego również czasem w ciągu dnia powinniśmy taką właśnie kawę wypić.

Musimy jednak uważać na jej ilość. Nie możemy pić nazbyt wiele kawy. Musimy tego pilnować. Zachwycającą ilością jest dwie filiżanki niezbyt mocnej kawy. Dotlenia to nasz organizm oraz przyspiesza spalanie kalorii. Badania dowodzą również, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre choroby takie jak cukrzyca czy nowotwory. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie także zauważyć, iż po napiciu się kawy – dość mocnej znikają bóle, a przede wszystkim ból głowy. Niekiedy właśnie kawa działa prawidłowiej i szybciej niż leki przeciwbólowe – a to dzięki kofeinie, która zawarta jest w tym napoju.

Dodaj komentarz