Zarządzanie zdrowiem psychicznym w stresujących czasach

W tych bezprecedensowych czasach możesz odczuwać różne emocje. Możesz doświadczać stresu, smutku lub złości w reakcji na wydarzenia z ostatnich kilku miesięcy lub ostatnich dni. Wpływ stresu emocjonalnego na organizm może być szkodliwy. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom stwierdzają, że objawy stresu i typowe reakcje na stresujące wydarzenie obejmują:

 • Niedowierzanie i szok
 • Napięcie i drażliwość
 • Strach i niepokój o przyszłość
 • Trudności w podejmowaniu decyzji
 • Uczucie odrętwienia
 • Utrata zainteresowania normalnymi czynnościami
 • Utrata apetytu
 • Koszmary i powracające myśli o wydarzeniu
 • Złość
 • Zwiększone spożycie alkoholu i narkotyków
 • Smutek i inne objawy depresji

Stres może również mieć realny wpływ na twoje zdrowie, prowadząc do takich stanów, jak wysokie ciśnienie krwi, osłabienie układu odpornościowego i zwiększona podatność na choroby. Ważne jest, aby zadbać o siebie, aby zapobiec tym negatywnym skutkom stresu.

Dbanie o siebie i swoich bliskich może pomóc Ci radzić sobie ze stresem i wzmocnić Twoją społeczność. Poniżej znajdziesz kilka dodatkowych sposobów radzenia sobie ze stresem i poprawy zdrowia psychicznego.

Dbaj o swoje ciało

Wybierz zajęcia i rutynę, która pomoże ci czuć się dobrze psychicznie i fizycznie. Wystarczająca ilość snu ma kluczowe znaczenie, ponieważ odpoczynek jest tym, czego organizm potrzebuje, aby się zregenerować. Zdrowe odżywianie i ćwiczenia to inne sposoby na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. czytaj ma stronie.

Poświęć trochę czasu na sprawdzenie się przez cały dzień. Zrób inwentarz. Przeskanuj w myślach swoje ciało i zauważ, czego potrzebujesz w tej chwili. Możesz zauważyć napięcie mięśni, zmęczenie, ból, głód, pragnienie, przyspieszone bicie serca, przyspieszony oddech itp. Najpierw zajmij się podstawowymi potrzebami. Następnie poświęć chwilę na określenie swojego obecnego stanu emocjonalnego (np. niepokój, smutek, podekscytowanie, spokój).

Poświęć kilka minut, aby zająć się emocjami za pomocą strategii radzenia sobie ze stresem lub umiejętności radzenia sobie. Kiedy czujesz się niespokojny lub zdenerwowany, spróbuj wziąć głęboki oddech (powoli wdech przez nos i wydech przez usta), rozciągnij się lub medytuj. Jeśli jesteś w dobrym nastroju, poświęcenie czasu na zastanowienie się nad rzeczami, za które jesteś wdzięczny, może pomóc w utrzymaniu nastroju.

Inne czynności związane z samoopieką obejmują spacery, jazdę na rowerze, łączenie się z przyjacielem, przytulanie się ze swoim zwierzakiem, pisanie w dzienniku, rękodzieło, kolorowanie, branie gorącej kąpieli, dzielenie się zabawnym memem lub GIF-em ze współpracownikiem lub czytanie książka. Pamiętaj, że jedna strategia może nie działać w każdej sytuacji. W ten sposób może pomóc spisać listę strategii, które były dla ciebie pomocne w tym czy innym momencie, więc jeśli jedna nie zadziała, możesz spróbować innej!

Zrób sobie przerwę od wszelkich form mediów

Czytanie aktualizacji o bieżących wydarzeniach na świecie może być denerwujące i wyczerpujące psychicznie. Zastanów się nad poświęceniem kilku dni na relaks i zresetowanie. Wyloguj się ze swoich kont w mediach społecznościowych i zrób sobie przerwę od oglądania i czytania wiadomości.

Pozostań w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Porozmawiaj z osobami, którym ufasz, o tym, jak się czujesz. Kiedy przechodzisz przez stresującą sytuację, możesz chcieć wycofać się z bliskich, ale otaczanie się ludźmi, którzy cię kochają, pomoże ci poczuć się lepiej. Utrzymywanie relacji jest dobre dla zdrowia psychicznego. Potrzeba wioski, a ty jesteś jej częścią, nawet jeśli czujesz się samotny.

Stwórz codzienną rutynę

Trwające stresory mogą zakłócać rytm Twojego codziennego życia. Chociaż często zdarza się, że rzeczy związane z sytuacją są poza twoją kontrolą, ważne jest, aby zidentyfikować aspekty sytuacji, które możesz kontrolować. Ustanowienie regularnej rutyny w czasach niepewności jest jednym ze sposobów na złagodzenie stresu. Kluczem jest włączenie dbania o siebie do codziennej rutyny i zwiększenie ilości czasu przeznaczonego na dbanie o siebie, gdy poziom stresu jest wysoki.

Staraj się być konsekwentny i każdego dnia angażuj się w różne zadania/działania o tej samej porze. Pozwól na pewną elastyczność i w razie potrzeby zrewiduj swoją rutynę. Zaplanuj przerwy w pracy i unikaj pomijania lunchu. W wolnym czasie poszukaj hobby i innych zajęć, które pomogą Ci się zrelaksować i sprawią, że poczujesz się spokojny i uziemiony.

W razie potrzeby zasięgnij profesjonalnej pomocy. Jeśli czujesz się zestresowany przez dłuższy czas lub zauważysz, że stres ma wpływ na Twoją pracę, relacje lub funkcjonowanie w innych obszarach, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwych opcjach leczenia. Jeśli masz myśli samobójcze, zadzwoń pod numer 911 lub udaj się do najbliższej izby przyjęć w celu uzyskania natychmiastowej pomocy.

Ćwicz współczucie dla siebie

Kiedy nie jesteś w najlepszej formie, staraj się być dla siebie w taki sam sposób, w jaki byłbyś dla przyjaciela przechodzącego trudny okres. Zadaj sobie pytanie: „co bym powiedział, gdybym rozmawiał z przyjacielem, który był w mojej obecnej sytuacji?” Następnie powtórz odpowiedź na to pytanie, ale skieruj się do siebie. Niektóre narzędzia do rozwijania współczucia wobec siebie obejmują medytacje miłującej dobroci i pozytywne afirmację.

Dodaj komentarz