Złomowanie samochodów – podatki, procesy oraz wsparcie ekspertów

Kilka lat temu, kiedy to ustawodawca wprowadził niezbędność pobierania opłat za złomowanie wozów, informacja ta stworzyła niemałe zamieszanie pośród posiadaczy starych samochodów. Na szczęście okazało się, iż ma ona charakter symboliczny, biorąc pod uwagę inne atuty oraz argumenty wysuwane prze zwolenników ekologii. Recykling bowiem jest niezmiernie lubiany, jako że zezwala na oszczędności. Złomowane są więc wszelkie wyposażenia gospodarstwa domowego, a również samochody i jego części, które są potem odsprzedawane bądź też ulegają przeróbce. Jednakże wielokrotnie prawo, a złomowanie pojazdów w sposób legalny, nie mają ze sobą nic wspólnego – weryfikuje to kasacja pojazdów. Jedyną akceptowalną opcją, jest oddanie wraku bądź auta do punktu kasacyjnego. Efektem tego jest także wyrejestrowanie pojazdu, co pozwala na dalsze opłaty związane z ubezpieczeniem OC.

To naturalnie dzięki temu posiadacz oraz właściciel punktu kasacyjnego mogą zarobić. Ten ostatni przede wszystkim na sprzedaży części nadających się do użytku. Niemniej jednak też pobierane są opłaty za dostarczanie rozebranego samochodu, które sięgają maksymalnie do 200 złotych. Inni właściciele punktów złomowania decydują się na darmowe odbieranie wraków aut lub też nawet dopłacają do tego (gdyż biorą pod uwagę późniejsze zyski). Ustawa bowiem mówi, że punkty kasacyjne mogą, jakkolwiek nie muszą pobierać opłat. Bardziej popłatny wydaje się wobec tego handel częściami używanymi.

Dość modnym jest w takim razie sprowadzanie zagranicznych aut, jakie są w nie najgorszym stanie, a później rozbieranie ich w celu sprzedaży poszczególnych szczegółów.

Jednakże w tym wypadku użytkowanych jest szereg „wybiegów” zezwalających na unikniecie przypuszczalnych kosztów. W teorii auto powinno być odstawione do punktu kasacyjnego razem z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu oraz tablicami rejestracyjnymi. Dokumenty są automatycznie kasowane, po wcześniejszym zameldowaniu się do punktu wydziału komunikacji. W realności do punktów kasacyjnych trafiają pojazdy bez pism, lub tablic, co wywołuje, iż tego rodzaju transakcje przestają być legalne.

Dodaj komentarz